online

0 800 210 028

Товарів не знайдено
Міфи та правда про посудомийні машини

Чи скоротить одна машинка кількість води, яка використовується під час миття?

Ще б пак. За умови, що її використовують тільки повністю заповненою (або в режимі половинного навантаження) і не промивають тарілки та кружки в раковині попередньо. Всупереч стереотипам, обробляти посуд перш ніж поміщати його в посудомийку не потрібно, достатньо просто струсити залишки їжі в сміттєву корзину.

У деяких випадках (коли воду нагріває електричний бойлер) один такий гаджет назавжди змінить рахунки за електроенергію — показники стабільно стануть нижчими. Крім того, посудомийки мають такі ж класи енергоефективності, як і пральні машинки — найчастіше там буде буква A з одним або декількома плюсами. А в списку програм — спеціальний режим, який використовує менше ресурсів (знижує температуру та збільшує термін програми).

Як щодо якості миття?

Посудомийна машинка нагріває воду до 75 градусів, рукам людини буде некомфортно вже при позначці «45». Але ж чим гарячіше, тим менше шансів для виживання мікроорганізмів. Якщо коротко — так, чистота такої міри, яку гарантує електроніка, недоступна при звичайному митті. До того ж, шкіра на долонях перестане регулярно контактувати з хімією — ще один плюс.

Машинка вбиває всі бактерії, тому купити посудомийку буде корисним вчинком заради здоров'я всіх домашніх.

Майже правда: багато моделей дійсно оснащені режимом «дезінфекції» — але використовують його для обробки банок перед закупоркою, наприклад. Якщо окремої програми немає, обирайте найвищу температуру з найтривалішим часом дії. Потрібна дуже гаряча пара.

Якого розміру варто купити посудомийну машину?

Якщо на кухні досить місця — повнорозмірна (60 см вшир) підійде найкраще. Хоча б тому, що так буде простіше вмістити всередині великі каструлі та предмети нестандартних розмірів.